Z vaší země není možné zadat novou objednávku. United States

Kosmetika v očekávání

Kosmetika v očekávání

O složení kosmetiky a přednostech kosmetiky přírodní už toho bylo napsáno poměrně dost. Pojďme se dnes ale podívat na složky klasické kosmetiky z trochu jiného pohledu. Snad každá žena, která zjistí, že je těhotná, od prvního okamžiku zažívá kromě pocitů štěstí a radosti i obavy a strach, aby vše proběhlo v pořádku a miminko bylo zdravé. Od počátku těhotenství pak žena absolvuje bezpočet lékařských vyšetření a testů a je zahrnována informacemi o tom, jak zdravě jíst, jaké léky užívat a jaké naopak ne, jaký sport je bezpečný a který už může její těhotenství ohrozit apod. Ale snad nikdy se nesetkáváme s tím, že by lékaři upozornili těhotnou ženu také na nebezpečí plynoucí z kosmetických přípravků, které užívá. A přitom v jejich složení najdeme látky, které mohou skutečně ohrozit vývoj miminka a průběh celého těhotenství. Podívejme se na tyto látky zblízka.

Čemu by se měly těhotné ženy v kosmetice rozhodně vyhnout?

– Rtuť – pokud Vám lékař v těhotenství nedoporučí konzumaci tuňáka či syrových ryb nebo aplikaci amalgámových zubních plomb, kde hrozí, že se Vám do těla vstřebá byť nepatrné množství rtuti, měla byste se jí vyhnout i v kosmetických přípravcích. Negativní účinky rtuti se mohou projevit jako vrozené vady a poškození mozku u dítěte. Ve složení kosmetiky bývá někdy rtuť označována jako konzervační látka thimerosal.

 Olovo – podle některých výzkumů až 61% rtěnek obsahuje významné množství olova. Tato látka se přitom snadno vstřebává do těla a prochází placentou až k dítěti, u něhož může způsobit vývojové poškození mozku.

 Vůně a esenciální oleje– mnoho kosmetických produktů obsahuje různé vonné složky, které však mohou obsahovat neurotoxiny a být potenciálně alergenními, je tedy rozhodně lepší se jim v kosmetice vyhýbat. Esenciální oleje jsou nebezpečné v případě vysoké koncentrace (jejich limit však není stanovený). Například tea tree oil může způsobovat dermatitidu, lékové reakce, kožní puchýřovitá onemocnění a má také estrogenní účinky, jež mohou vést až k předčasným kontrakcím. Rozmarýnový olej pak zvyšuje krevní tlak a ve vyšších dávkách může opět vyvolat předčasné děložní kontrakce.

 Ftaláty – tyto látky jsou běžné především v lacích na nehty a u nenarozených dětí (především chlapců) mohou tyto chemikálie narušit pohlavní vývoj, ohrožují funkci ledvin a jater a zvyšují riziko vzniku alergií či astmatu.

 Formaldehyd – také tato látka je častou složkou laků na nehty, ale i přípravků na chemické rovnání vlasů či lepidel na umělé řasy. Tato látka a její deriváty významně zvyšují riziko potratu a celkově způsobují problémy s plodností. V soupisu složení je najdete pod označením quaternium-15, dimethyl-dimethyl, hydantoin, imidazolidinyl urea, sodium hydroxymethylglycinate či 2-bromo-2-nitropropan-1,3-diol.

 Parabeny – tato konzervační látka se snadno vstřebává a je prokázán její vliv na narušení hormonální rovnováhy, které pak vede k vyššímu riziku rakoviny prsu a reprodukční toxicity. Nejčastěji je ve složení kosmetiky najdete pod označením propyl, butyl, isopropyl, isobutyl či methylparaben.

 Přípravky proti akné – sem patří především Retinol A (ve složení příravků označovaný jako vitamín A, kyselina retinová, retinyl palmitát, retinaldehyde, adapalene, tretinoin, tazarotene, či isotretinoin) a kyselina salycilová. Obě složky mohou způsobovat vrozené vady (zejména poškození vývoje končetin) a těhotenské komplikace.

Pokud tedy pokládáme za samozřejmé informovat těhotné o tom, co je pro ně bezpečné a zdravé v jídle a lécích, pak by to mělo platit i pro kosmetiku. A tak procházíte-li tímto bezpochyby speciálním obdobím, zamyslete se nad svým životním stylem v celku a volte ve všem ty zdravější a bezpečnější varianty.

Komentáře

    Přidejte svůj komentář