Když ráno vstanete a máte pocit, že Vaše pleť potřebuje osvěžit, očistit a připravit na celodenní nápor, nanesete si na obličej ropu. Když během dne máte pocit, že Vaše pleť je díky klimatizaci v práci vysušená, podrážděná, znovu si na obličej nanesete ropu, tentokrát už kombinovanou se silikonem. Večer, když už je pleť po celém dni unavená, mastí se a potřebuje očistit od make-upu, opět sáhnete po lahvičce ropy, tentokrát třeba v podobě vazelíny nebo čistidla SLS (sodium lauryl sulfát), které jste dárkem dostali od kamaráda automechanika. Že v žádném případě? Pak si pečlivě prostudujte složení kosmetiky, kterou používáte. Pokud v jejím složení najdete parafín, minerální oleje, vazelínu či propylen glykol, pak si opravdu i několikrát denně nanášíte na obličej deriváty ropy.

Jestliže Vás toto zjištění vyděsilo, nezoufejte, řešení existuje. A to řešení se jmenuje – přírodní kosmetika. Jak ale skutečně přírodní kosmetiku poznat? V současnosti není legislativní úprava označování přírodní a bio kosmetiky dostatečně právně ošetřena. Ne všechny výrobky, které se jako přírodní označují, si toto označení skutečně zaslouží. Jak se v tom tedy vyznat? Pokud nechcete chodit do obchodu se seznamem syntetických látek používaných v kosmetice a dlouze srovnávat složení vybraného tělového mléka s tímto seznamem, pak nejlepším vodítkem jsou tzv. certifikáty. Ty zaručují minimální standardy či kritéria, která musí být dodržena při výrobě jednotlivých produktů, ale také např. maximální procento zastoupení syntetických složek. V případě BIO kosmetiky je užití syntetických látek vyloučeno zcela. (Podrobněji k jednotlivým certifikátům zase někdy příště).

Co ale dělat, když v obchodě narazíte na lahvičku krému, který není označen žádným certifikátem a přesto o sobě tvrdí, že je přírodní? Jak poznat, že se nejedná jen o reklamní trik? Pak už nezbývá, než pečlivě projít jeho složení. To se musí řídit tzv. INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients), které nařizuje užívání jednotného názvosloví v označování použitých látek, ale také pořadí jejich uvádění podle poměru složek v přípravku. A čemu se tedy vyhnout? V přírodní kosmetice by určitě neměly být silikony, syntetická pěnidla, parabeny, parafín, minerální oleje, syntetické emulgátory a stabilizátory, ftaláty nebo dokonce rtuť (ano, i ta v běžné kosmetice bývá).

Zatím jsme tedy malovali spíše černou barvou, ale pojďme teď k té světlé stránce. Jak už jsme řekli, řešení problému s kosmetikou, která může být až zdraví nebezpečná, existuje. Tím řešením je přírodní a BIO kosmetika. Z čeho je tedy složená tato zdraví prospěšnější varianta kosmetických přípravků?

V prvé řadě jsou to čistě přírodní látky, mezi které patří čisté rostlinné oleje a vosky, rostlinná másla, bylinné a květové extrakty, hydroláty/květové vody, živočišné produkty (med, mléko, lanolín či včelí vosk), rostlinné a ovocné šťávy.

V řadě druhé pak nastupují deriváty těchto přírodních látek, u nichž sice došlo ke změně konzistence nebo množství jednotlivých složek, ale stále jsou to látky čistě přírodní. Do této kategorie pak můžeme zařadit přírodní pěnidla, deriváty rostlinných olejů a tuků, vitamíny přírodního původu, barviva přírodního původu, aromata přírodního původu, emulgátory přírodního původu a samozřejmě laboratorně extrahované účinné látky nebo molekuly.

Výhodou všech těchto látek je pak to, že jejich přínos je dlouhodobě ověřen – generace lidí je používali dnes a denně a ověřovali jejich účinky na nejrůznější problémy a potřeby. Tyto zkušenosti jsou dnes opřené i o mnohé odborné studie a výzkumy, které potvrdily jejich pozitivní vliv. Vznik alergií na látky obsažené v přírodní kosmetice je výjimečný, jelikož se jedná o látky tělu blízké, přirozené a často i poživatelné (med, mléko ad.) A nespornou výhodou přírodní kosmetiky je i multifunkčnost – látky v ní obsažené mohou mít pozitivní účinky ve více směrech a tak jeden přípravek Vám může pomoci vyřešit několik problémů najednou. Zároveň ale platí, že díky široké paletě zdrojů, které příroda nabízí, záběr přírodní kosmetiky je opravdu široký a v nabídce tak nejdete nejen základní pleťové či tělové krémy, ale i speciální pleťové balzámy, barvy na vlasy, tonika na akné, deodoranty, vody po holení, parfémy, veškerou dekorativní kosmetiku, čistící vody, šampóny, zubní pasty i kosmetiku pro děti.

Až se tedy příště budete ráno rozhodovat, jaký sprchový gel použijete, jakou zubní pastu dáte dítěti na kartáček či jaký make-up si na mnoho hodin nanesete na obličej, zvažte, zda chcete ty syntetické, s „vůní“ ropy a příslibem zdravotních komplikací, nebo ty přírodní, čisté, certifikované – tedy kontrolované a kvalitní, zdraví neubližující.

Pokud se rozhodnete pro ty druhé, pak Vám rádi představíme naši nabídku certifikované přírodní kosmetiky.