V běžné kosmetice se objevuje řada látek, kterým je vhodnější se vyhnout, neboť existují důvodná podezření o jejich negativních zdravotních dopadech. V lepším případě se jedná o složky, které vysušují a dráždí pokožku a způsobují kožní problémy, v horším o možné původce některých onemocnění. Jejich využití pro výrobu kosmetiky je většinou povolené s tím, že v malém množství představují jen malé riziko. Otázkou pak samozřejmě je, jak malé toto riziko zůstává při dlouhodobém používání případně používání více kosmetických prostředků zároveň. A jestli je toto riziko opodstatněné, když existuje alternativa v podobě kosmetiky přírodní, která se bez těchto látek obejde. Zde přinášíme přehled hlavních podezřelých.

Silikony

Ve složení je poznáte podle přípony –cone, - thicone, - thiconol, - siloxane, -silane; používají se pro vyhlazení pleti a vlasů, ale po jejich použití se vlasy více mastí, padají, v pleti ucpávají póry.

Pěnidla (SLS)

Ve složení uváděné pod zkratkami SLS (sodium lauryl sulfát) a SLES (sodium laurylethersulfát); šampóny ale i zubní pasty po nich více pění, ale také vysušují a dráždí pokožku.

Parabeny

Nejčastěji se můžete setkat s methylparabenem, ethyl-parabenem a propylparabenem; zabraňují rozmnožování mikrobů a používají se tak ke zvýšení trvanlivosti kosmetických přípravků, existuje ale podezření, že mohou přispívat k rozvoji některých druhů rakoviny.

Parafín

V seznamu složení označován jako paraffin; jako vosk vyrobený z ropy se používá k dosažení potřebné konzistence kosmetických přípravků, ze své povahy ovšem ucpává póry.

Minerální oleje

Najdete pod označením mineral oil; vyhlazují pleť a jsou pojivem ostatních složek přípravku, opět ale jako deriváty ropy zanášejí pokožku.

Syntetické emulgátory a stabilizátory

Názvy s předponou peg- nebo příponou –eth; pomáhají aktivním látkám přípravku lépe se vstřebávat do kůže, v přírodě jsou však těžko rozložitelné a není známo, co se s nimi děje v lidském těle.

Rtuť

Ve složení jako mercury; bývá obsažena v dekorativní kosmetice, bělících krémech či pleťových vodách, přitom je obecně známo, že může poškozovat mozkové buňky, reprodukční systém či ledviny.

Ftaláty 

Pod názvem phtalates; nejčastěji je najdeme v lacích na nehty, vůních nebo vlasových sprejích, mohou však stát za problémy s otěhotněním či dokonce způsobit poškození plodu.